19/09/2022 16:35

Моніторинг додержання прав осіб, які постраждалих від домашнього насильства, у КНП «Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги»

Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини здійснюється парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини та громадянина, метою якого є, серед іншого, запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню.

У межах здійснення парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини і громадянина Уповноваженим приділяється особлива увага питанню забезпечення додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства.

З метою моніторингу додержання прав людини і громадянина на проведення та документування результатів медичного обстеження осіб, які постраждали від домашнього насильства та надання їм медичної допомоги співробітником Департаменту моніторингу рівних прав і свобод проведено планову безвиїзну перевірку Комунального некомерційного підприємства «Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» (далі – КМКЛШМД).

За результатами моніторингу встановлено, що проведення та організація документування, а також надання медичної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства загалом відповідає встановленим законодавством вимогам.

Протягом 2021 року до КМКЛШМД із тілесними ушкодженнями кримінального характеру, які виникнули внаслідок вчинення домашнього насильства звернулося 69 осіб, а протягом першого півріччя 2022 року – 13 осіб.

Зокрема,  в ході проведення медичного обстеження постраждалих осіб, виявлено тілесні ушкодження, отримані внаслідок вчинення домашнього насильства та, які були завдані кривдниками у 2021 році: чоловіком – 31 особа, батьком – 5 осіб, матір’ю – 2 особи, сестрою – 1 особа, онукою – 1 особа, онуком – 1 особа, сином – 7 осіб, братом – 5 осіб, зятем – 2 особи, вітчимом – 1 особа, дочкою – 2 особи, дружиною – 2 особи, невісткою – 1 особа, співмешканцем – 7 осіб, співмешканкою – 1 особа. У першому півріччі 2022 року: чоловіком – 4 особи, дружиною – 2 особи, сином – 4 особи, братом – 1 особа, дядьком – 1 особа, співмешканцем – 1 особа.

Проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги проводиться з певними порушеннями Порядку, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 278.

Водночас, перевіркою виявлено порушення щодо визначення посадової особи, яка забезпечує організацію проведення медичного обстеження постраждалих осіб та документування його результатів.

Крім того, встановлено порушення пункту 43 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» в частині відсутності обліку звернень у журналах реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі (закладу охорони здоров’я) за формою  згідно додатку 4.

За результатами дистанційного моніторингу буде направлено звіт до КМКЛШМД із зазначенням рекомендацій щодо покращення організації надання допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.