15/09/2022 12:33

Моніторинг додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, у КНП «Фастівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»

Регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в північних областях здійснено моніторинговий візит до комунального некомерційного підприємства «Фастівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», з метою перевірки додержання прав людини на проведення та документування результатів медичного обстеження осіб, постраждалих або ймовірного постраждалих від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги.

Під час візиту з’ясовано, що керівництвом закладу вжито організаційних заходів щодо виконання Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 01.02.2019 № 278, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2019 року за №262/33233.

Зокрема, визначено відповідальних осіб за організацію проведення медичного обстеження постраждалих осіб та документування його результатів  наступних медичних директорів:

з надання стаціонарної допомоги дорослому населенню;

з дитинства і пологової роботи;

з амбулаторно-поліклінічної допомоги.

До посадових інструкцій зазначених працівників внесено відповідний обсяг посадових обов’язків.

У закладі є штатний психолог, який у разі потреби залучається до надання психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.

Згідно з отриманою інформацією:

у 2021 році до медзакладу звернулось та отримали медичну допомогу 64 особи, які постраждали або ймовірно постраждали від домашнього насильства (у тому числі 35 жінок, 18 чоловіків та 11 дітей);

у 2022 - 41 особа (у тому числі 15 жінок, 6 чоловіків та 20 дітей).

За інформацією адміністрації закладу, з медичним персоналом з даного питання проводиться навчання з вивчення вимог законодавства у цій сфері.

У разі звернення та доставлення до закладу осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру відомості про них фіксуються у відповідному журналі.

Якщо постраждалою є дитина, заклад охорони здоров’я в установленому порядку (усно та письмово) інформує службу у справах дітей шляхом оформлення повідомлення про дитину, яка постраждала від жорстокого поводження.

Водночас моніторами встановлено, що документування фактів звернення та результатів проведення медичного обстеження постраждалих осіб фіксуються з порушенням вимог Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 та Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 01.02.2019 № 278.

Так, виявлені факти домашнього насильства фіксуються у журналі невстановленого зразка.

Заклад охорони здоров’я інформує уповноважені підрозділи Національної поліції України, проте подальше письмове підтвердження здійснюється шляхом долучення до матеріалів проваджень результатів обстеження та лікування. 

За результатами моніторингового візиту готується детальний звіт з рекомендаціями, який буде скеровано керівнику закладу для усунення недоліків.