05/12/2022 16:38

Моніторинг додержання прав осіб, постраждалих від домашнього насильства, Полтавською міською радою

Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини здійснюється парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини та громадянина, метою якого є, серед іншого, запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню.

У межах здійснення парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини і громадянина Уповноваженим приділяється особлива увага питанню забезпечення додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства.

З метою з’ясування стану забезпечення Полтавською міською радою функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства, у тому числі в умовах воєнного стану, працівником Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було проведено планову безвиїзну перевірку.

У м. Полтава функціонує 5 спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, а саме: 3 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі; Притулок для жінок на базі Благодійної організації «Світло надії»; денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі з кризовою кімнатою.

У Притулку для жінок на базі Благодійної організації «Світло надії» послугу «Надання притулку» отримали мешканці Полтавської міської територіальної громади - 46 осіб, з них: жінок - 21, дітей - 25, та мешканці інших територіальних громад Полтавської області – 13 осіб, з них: жінок - 5, дітей – 8. Крім того, працівниками надано 73 послуги «Консультування» без проживання на базі Притулку та Денного центру.

З початку 2022 року фахівцями Полтавського міського центру соціальних служб було надано соціальні послуги 239 особам, які стали жертвами домашнього насильства (первинно психологічна підтримка, послуги інформування, консультування, соціальної профілактики, направлення до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги).

Полтавським міським центром соціальних служб проведено 5 інформаційно-просвітницьких заходів в навчальних закладах міста, які спрямовані на попередження домашнього насильства в сім’ях, охоплено 150 осіб.

Слід зазначити, що у 2022 році Департаментом культури молоді та сім’ї Полтавської міської ради проведено цикл просвітницько-профілактичних занять серед учнів Полтавських шкіл на теми: «Життя без насильства. Види, прояви, наслідки домашнього насильства. Профілактика булінгу в освітньому середовищі. Кібербулінг або агресія в Інтернеті». Станом на 30.11.2022 було відвідано 9 шкіл, 13 класів, загалом охоплено 305 учнів.

З метою підвищення правової свідомості, культури та освіченості населення, відповідно до покладених завдань, Полтавським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги протягом 2022 року проведено 63 просвітницькі заходи в сфері протидії та запобіганню вчинення домашнього насильства для відповідних вразливих суспільних груп та прийнято 23 звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги від осіб, які постраждали від домашнього насильства.

Місцевий центр забезпечує надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі згідно із частиною 1 пункту 13 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

За результатами безвиїзної перевірки буде підготовлено звіт із зазначенням позитивних досягнень, недоліків у діяльності, а також рекомендацій щодо покращення забезпечення Полтавською міською радою функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства.