01/12/2022 10:34

Моніторинг додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, Одеською обласною державною адміністрацією

З метою з’ясування інформації щодо забезпечення Одеською обласною державною адміністрацією ефективної взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, співробітником Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було проведено планову безвиїзну перевірку.

З’ясовано, що протягом 01.01.2022 – 30.09.2022 надійшло 16643 заяв та повідомлень про випадки вчинення домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, з них: 11617 – звернень від жінок, 4737 – звернень від чоловіків, 289 – звернень від дітей.

На профілактичних обліках підрозділів Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі – ГУНП в Одеській області) перебувають 6414 осіб, які вчинили домашнє насильство, з них: 5298 – чоловіків, 1107 – жінок, 9 – неповнолітніх.

Працівниками поліції ГУНП в Одеській області винесено 2610 термінових заборонних приписів, з них 2278 – відносно чоловіків, 331 – жінок, 1 –, неповнолітніх.

Слід зазначити, що у м. Одеса працює 4 мобільні групи з реагування на факти вчинення домашнього насильства (у Київському, Малиновському, Приморському та Суворовському районах), 1 мобільна група – у м. Ізмаїл та 1 мобільна група – у м. Чорноморськ. Роботу зазначених мобільних груп організовано у цілодобовому режимі.

В Одеській області утворено 70 мобільних бригад соціально- психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. З початку 2022 року мобільними бригадами соціально-психологічної допомоги здійснено 904 виїзди (в т.ч. 22 екстрено-кризових) щодо випадків домашнього насильства.

В Одеській області функціонують чотири притулки для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Протягом 2022 року у притулку перебували та/або отримували необхідну допомогу 18 жінок та 23 дітей.

Крім того, утворено спеціалізовані служби підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства з а ознакою статі, а саме:

– в Одеській міській громаді утворено та облаштовано: притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, на 20 місць; денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі; «кризову кімнату» на 1 сімейне місце (для матері та двох дітей), мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги, закуплено 2 сучасних автомобіля для обслуговування притулку та мобільних бригад;

– у Піщанській сільській громаді утворено та облаштовано: денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та «кризову кімнату» на 3 місця;

– у Ренійській міський громаді утворено та облаштовано спеціалізовану службу первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі;

– у Вилківській міський громаді утворено та облаштовано спеціалізовану службу первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

– у Роздільнянській міській громаді утворено та облаштовано денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та «кризову кімнату» на 6 місць.

– у Куяльницькій сільській громаді утворено та облаштовано денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та «кризову кімнату» на 9 місць.

– у Бородинській селищній громаді утворено денний центр соціально- психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі на 20 осіб.

З метою забезпечення міжвідомчої співпраці щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству на регіональному рівні створено обласну координаційну раду з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання та протидії домашньому насильству та насильства за ознакою статі, торгівлі людьми.

У зв’язку із запровадженням воєнного стану на території України, засідання обласної координаційної ради не проводились.

За результатами моніторингу встановлено, що рішенням Одеської обласної ради від 20.12.2019 № 1171-VII затверджено Комплексну програму запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми на період до 2023 року.

З метою додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства на інформацію, Одеською обласною державною адміністрацією здійснюється інформаційно-просвітницька діяльність.

За результатами безвиїзної перевірки буде підготовлено звіт, який міститиме рекомендації щодо покращення стану реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.