23/11/2022 09:27

Моніторинг додержання прав дітей у Новоушицькій спеціальній школі Хмельницької обласної ради

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Хмельницькій області Ольга Осередчук здійснили моніторинговий візит до Новоушицької спеціальної школи Хмельницької обласної ради (далі – Спеціальна школа, заклад), з метою перевірки додержання прав дітей з інвалідністю.

Спеціальна школа – це заклад, що забезпечує здобуття загальної середньої освіти для дітей з порушеннями слуху та тяжкими порушеннями мовлення. Головною метою закладу є утримання, виховання дітей з порушеннями слуху та тяжкими порушеннями мовлення, а також реалізація їхнього права на здобуття початкової, базової та повної загальної освіти. Проектна потужність закладу становить 144 учні. На момент візиту в Спеціальній школі навчалися 85 дітей, з них 32 дитини з інвалідністю та 4 дитини, позбавлені батьківського піклування.

Під час візиту встановлено, що права учнів Спеціальної школи в цілому забезпечені на належному рівні: освітній процес організовано якісно та відповідно до потреб учнів. У закладі функціонує сучасний кабінет інформатики, мультимедійний клас, обладнані класи трудового навчання, де діти навчаються швейній справі та різьбленню по дереві. Класи в достатній кількості забезпечені сучасними методичними, ігровими матеріалами, а також необхідним обладнанням, меблями та інвентарем для забезпечення проведення освітнього процесу з дітьми з порушенням слуху. Всі приміщення, в яких навчаються діти, світлі, просторі, мають естетичний вигляд.

Для цілодобового перебування учнів у закладі функціонує пансіон на проживання 62 дитини. Організовано для учнів п’ятиразове харчування. Медичний супровід вихованців у закладі забезпечують лікар-педіатр, лікар-отоларинголог та медична сестра.

З метою гарантування безпеки дітей в умовах воєнного стану закладом облаштовано 2 укриття на 85 місць, в якому наявні 2 виходи. В укриттях облаштовані місця для сидіння, які достатньо освітлюються, розміщено декілька ліжок, облаштовані зони для проведення навчань, наявні сформовані аптечки, є запаси води та забезпечено доступ до санітарно-гігієнічного приміщення.

Водночас під час моніторингового візиту були виявлені порушення та недоліки, які можуть впливати на додержання прав дітей з інвалідністю. Зокрема, згідно зі Статутом Спеціальної школи структурного підрозділу пансіон у структурі закладу немає. Є структурний підрозділ- інтернат з частковим або повним утриманням учнів (вихованців). Зважаючи на це, керівництву закладу необхідно привести Статут спеціальної школи у відповідність до Положення про спеціальну школу, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 року № 221 (зі змінами).

Перевіркою особових справ учнів виявлено, що індивідуальні плани соціального захисту дитини не містять належної інформації щодо їх виконання та проведену з дитиною, відповідно до зазначеного плану, роботу. Встановлено неналежний облік перебування дітей у пансіоні на вихідні дні.

Виявлено порушення права дітей на охорону здоров`я. Зокрема, моніторами зафіксовані випадки, коли учні отримують ліки за відсутності відповідних лікарських призначень, без відповідної фіксації цих призначень в медичних картках вихованців.

Окрім того, будівля Спеціальної школи архітектурно недоступна для учнів з особливими потребами, зокрема приміщення закладу ззовні та всередині необлаштовано відповідно до вимог ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд».

Результати моніторингового візиту були обговорені з керівництвом закладу, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.