30/11/2022 13:52

Моніторинг додержання прав дітей у Криворізькому навчально-реабілітаційному центрі № 1 на Дніпропетровщині

Працівник Офісу Омбудсмана Владислав Онищенко здійснив моніторинг додержання прав дітей у Криворізькому навчально-реабілітаційному центрі № 1 на Дніпропетровщині.

Центр забезпечує доступність здобуття освіти, інтеграцію в суспільство дітей з особливими освітніми потребами шляхом здійснення комплексної медичної, психологічної, педагогічної реабілітації.

В закладі обладнані кабінети вчителів-дефектологів, логопедичні та офтальмологічний кабінети, кабінети тифлопедагога, ритміки, лікувальної фізкультури, кімнати фізичної сенсорної інтеграції та аромо-світлотерапії, темна сенсорна кімната, міні-центр Монтессорі, фітобар та басейн. Класні кімнати обладнані необхідним приладдям для навчання. Освітній процес з використанням технологій дистанційного навчання організовано якісно та відповідно до потреб учнів.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ лише 7 учнів залишилися в закладі, інші 94 дитини тимчасово переміщені за межі України або їх повернули в родини до законних представників.

Діти, які на момент моніторингового візиту перебували в закладі, мали доглянутий та охайний вигляд, позитивно реагували на членів моніторингової групи, охоче йшли на контакт та відзначали затишні умови проживання, дружні стосунки з персоналом закладу.

Водночас моніторинговим візитом встановлено недоліки, які можуть призвести до порушення прав учнів та вихованців центру.

Зокрема, особові справи дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не містять актуальних індивідуальних планів соціального захисту. Зазначене може свідчити про неналежний контроль відповідної служби у справах дітей, порушення права на особливий захист і допомогу.

Всупереч принципу добровільності надання медичної допомоги, законні представники вихованців не надають усвідомлену письмову згоду на отримання психофармакологічного лікування.

В порушення вимог ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд», заклад не обладнаний ліфтами або підйомниками, що не забезпечує доступність приміщень навчально-реабілітаційного центру для маломобільних вихованців та унеможливлює їх самостійне пересування. З метою розумного пристосування, закладом використовується автономний гусеничний підйомник.

Потребує вирішення питання щодо здійснення реабілітаційних заходів та медичного спостереження вихованців, які тимчасово переміщені за межі України.

З метою забезпечення прав дітей, до обладміністрації та закладу будуть направлені відповідні листи реагування з рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків.