24/11/2022 09:39

Моніторинг додержання прав дітей у Голенищівській спеціальній школі Хмельницької обласної ради

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Хмельницькій області Ольга Осередчук здійснили моніторинговий візит до Голенищівської спеціальної школи Хмельницької обласної ради (далі – спеціальна школа, заклад) з метою перевірки додержання прав дітей з інвалідністю.

Спеціальна школа – це заклад, що забезпечує здобуття загальної середньої освіти для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку. На день моніторингового візиту в закладі, який розрахований на 70 дітей, навчалось 36 вихованців. Загалом прийнято на навчання 48 дітей, з них 14 діти з інвалідністю. 8 дітей-сиріт та діти, позбавлені батьківського піклування, які навчалися у даному закладі, через бойові дії були евакуйовані до Республіки Польща (м. Гданськ).

Під час візиту встановлено, що права учнів спеціальної школи в цілому забезпечені на належному рівні: освітній процес організовано якісно та відповідно до потреб учнів. Класи в достатній кількості забезпечені сучасними методичними, ігровими матеріалами для забезпечення проведення освітнього процесу з дітьми з порушенням інтелектуального розвитку. В закладі функціонує бібліотека, актова зала, медіатека, де працює психолог з дітками початкових класів, майстерня з обробки харчових продуктів та швейний клас.

Для цілодобового перебування учнів у закладі функціонує пансіон на проживання 40 дітей. Організовано для учнів п’ятиразове харчування.

Особові справи вихованців ведуться відповідно до вимог нормативних документів Міністерства освіти і науки України. Проводиться корекційна робота з дітьми, про що свідчать записи соціального педагога в індивідуальних планах розвитку дитини.

До складу медичного блоку закладу входять медичний кабінет та два ізолятори (один для хворих на повітряно-крапельні інфекції, інший -для хворих на кишкові інфекції). Медичне обслуговування вихованців у закладі забезпечують сімейний лікар та дві медичні сестри.

Під час огляду житлових приміщень встановлено, що всі кімнати обладнані достатньою кількістю ліжок та іншим необхідним для житлової кімнати інвентарем. Кімнати великі, добре освітлені. В спальному корпусі забезпечено дітям безперешкодний доступ до мережі Інтернет.

З метою гарантування безпеки дітей в умовах воєнного стану закладом облаштовано укриття на 108 місць, в якому наявні 2 виходи. В укриттях облаштовані місця для сидіння. На випадок вимкнення електроенергії, освітлення забезпечуватиме генератор. В укритті наявні сформовані аптечки, є запаси питної та технічної води, забезпечено доступ до санітарно-гігієнічного приміщення (придбано біотуалети).

Водночас під час моніторингового візиту були виявлені певні недоліки. Зокрема, згідно зі Статутом спеціальної школи структурного підрозділу пансіон у структурі закладу немає. Є структурний підрозділ-інтернат з частковим або повним утриманням учнів (вихованців). Зважаючи на це, керівництву закладу необхідно Статут спеціальної школи привести у відповідність до Положення про спеціальну школу, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 року № 221 (зі змінами). Також є потреба в забезпечені закладу відповідними навчальними підручниками, оскільки, станом на момент моніторингу, спеціальна школа забезпечена підручниками на 70%.

Окрім того, будівлі закладу, зокрема житловий корпус та одне з навчальних приміщень, архітектурно необлаштовані відповідно до вимог ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд».

Результати моніторингового візиту були обговорені з керівництвом закладу, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.