24/06/2022 17:07

Керівник Секретаріату Уповноваженого взяла участь у II Міжнародній науково-практичній конференції «Захист прав людини в Україні в умовах воєнного стану»

Керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Наталія Федорович взяла участь у II Міжнародній науково-практичній конференції «Захист прав людини в Україні в умовах воєнного стану», організованій Дніпропетровським державним університетом внутрішніх справ.

Метою проведення міжнародної науково-практичної конференції є створення платформи для обміну досвідом і зосередження потенціалу науковців та експертів, представників органів державної влади та інститутів громадянського суспільства та провідних держав світу з вирішення правових, соціальних та економічних проблем захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні під час війни; розробка пропозицій щодо удосконалення державної політики з питань захисту прав і свобод людини під час повномасштабного вторгнення росії та післявоєнний період.

Основні теми, які були висвітлені учасниками заходу, стосувалися: захисту прав та інтересів цивільного населення під час війни в Україні (порушення права на життя, недоторканість, честь і гідність громадян, катування та жорстоке поводження); захист від примусової депортації українців на територію держави-агресора та викрадення цивільних; проблеми та тенденції розслідування порушень норм міжнародного гуманітарного права рф; проблеми в реалізації Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни та національні правові рамки; гендерні підходи в стратегії відновлення України.

Наталія Федорович у своєму виступі наголосила, що під час воєнного стану працівники Секретаріату Уповноваженого продовжують виконувати свої функції для забезпечення додержання прав і свобод громадян. Також зосередила увагу учасників на основних аспектах роботи Секретаріату Уповноваженого під час воєнного стану, зокрема зазначила, що з перших днів широкомасштабного вторгнення російських військ на територію України організовано цілодобову роботу «гарячої лінії» Уповноваженого, на яку загалом надійшло понад 51 тис. повідомлень від громадян. Наталія Федорович повідомила, що робота з опрацювання звернень здійснювалась за напрямами: гуманітарна допомога, безпечна евакуація людей, пошук зниклих осіб як цивільних, так і військових, окремий блок стосувався забезпечення прав громадян, відповідно до якого було опрацьовано 16 тис. звернень. Щоденно працівниками Секретаріату фіксуються факти порушення російськими військами права на життя і безпеку, права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів, застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів; порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини.

Наталія Федорович також звернула увагу на ще одну не менш значущу проблему: на підвищенні ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми. Наші співгромадяни, які вимушені тікати від війни, , користуючись пропозиціями з безкоштовного надання житла або високооплачуваної роботи, можуть стати жертвами торгівлі людьми. Найбільш вразливими до цього є жінки, діти та особи з інвалідністю.

Під час виступу також наголошено на необхідності долучення експертів до розробки заходів з виконання рекомендацій, наданих Україні щодо виконання Конвенції про права осіб з інвалідністю з урахуванням реалій сьогодення.

Керівник Секретаріату запевнила учасників у готовності до подальшої співпраці задля забезпечення додержання прав і свобод громадян та ефективного реагування на їх порушення.