09/11/2022 10:39

Інформаційне заняття «10-річчя національного превентивного механізму в Україні» для співробітників Чернігівського СІЗО

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ірина Жмака та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Чернігівській області Алла Лепеха провели для співробітників Чернігівського слідчого ізолятору інформаційне заняття «10-річчя національного превентивного механізму в Україні».

Під час заняття присутніх ознайомили з основними функціями діяльності інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Україні, зробивши акцент на тому, що відповідно до Конституції України ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню. Саме на Уповноваженого покладаються функції національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.

Учасникам зустрічі розповіли про історію запровадження національного превентивного механізму в Україні, його повноваження та структуру, діяльність в форматі «Омбудсман+» та роль представників громадськості у регулярних відвідуваннях місць несвободи.

Алла Лепеха, у свою чергу, зазначила, що саме моніторингові візити до місць несвободи є одним із дієвих механізмів виявлення фактів та порушень прав осіб, які утримуються у місцях несвободи ДКВС, до яких відносяться слідчі ізолятори.

Вона ознайомила з особливостями здійснення НПМ в умовах воєнного стану, а також акцентувала на типових порушеннях, виявлених під час моніторингових візитів до місць несвободи в Чернігівській області, та поінформувала про заходи, які вживаються з метою відновлення порушених прав, виявлених під час цих візитів.