Діти в Україні впродовж понад 10 років страждають через російську агресію. Окупанти обстрілюють школи та садочки, викрадають українських дітей з тимчасово окупованих територій, примусово переміщують та депортують їх.
Ці воєнні злочини росіян завдають значної шкоди психіці дітей. Відтак, кожна дитина, яка постраждала через воєнні дії, потребує підтримки та реабілітації, зокрема й психологічної.
Водночас, непоодинокими стали випадки залучення неповнолітніх до адвокаційних кампаній щодо воєнних злочинів Росії в Україні. Однак, участь дітей у таких кампаніях є доволі ризиковою для них та може повторно травмувати дитину, яка постраждала через російську агресію.
Враховуючи загальну неефективність залучення дітей до адвокаційних кампаній та необхідність захисту інтересів постраждалих дітей, експерти Офісу Уповноваженого з прав людини спільно з ГО “Регіональний центр з прав людини”, БФ “Голоси дітей”, ГС “Українська мережа за права дитини” та низкою фахівців з інших організацій напрацювали рекомендації щодо етики взаємодії з дітьми, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Зокрема, рекомендуємо:
Врахувати, що процес психологічної підтримки або реабілітації не має чітко визначеного часу і залежить від індивідуального запиту, тяжкості пережитого досвіду та стану дитини;
Ознайомитися з повним текстом документу можна за посиланням Етика взаємодії з дітьми.pdf.