13/11/2024 16:17

Депортація українських дітей: Представниця Уповноваженого з прав дитини взяла участь у міжнародній конференції у Страсбурзі

Депортація росіянами українських дітей під час повномасштабного вторгнення – не просто акт фізичного переміщення, а прагнення РФ асимілювати молоде покоління українців у російську національну групу, стирання ідентичності і будь-якої приналежності дітей до України.

На цьому наголосила Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова на міжнародній конференції «Депортація дітей під час збройних конфліктів», що відбулася у штаб-квартирі Ради Європи в Страсбурзі.

Захід, що став платформою реагування на глобальні виклики депортації дітей, об’єднав європейське співтовариство, представників державних органів влади України, неурядових організацій та міжнародних експертів.

«Наслідки злочину депортації мають більш глибинні підґрунтя, оскільки спрямовані на стійке прагнення Москви заперечити право українського народу на існування. Саме тому РФ щораз ускладнює механізми повернення дітей і неодноразово ігнорує запити про репатріацію», - зазначила Ірина Суслова.

Представниця Уповноваженого з прав дитини на прикладі історій дітей, які відвідали Центр захисту прав дитини після перебування в російській неволі, розповіла, що усі сфери дитинства українських дітей під гнітом РФ – це порушення прав дитини на кожного етапі існування. «Дітям забороняють говорити рідною мовоюмілітаризують освіту, лікують тільки за наявності документів РФ, нав’язують ідентичність країни-агресора, змінюють імена, влаштовують в російські сім’ї та змушують брати участь у «військово-патріотичних» заходах і зборах з єдиною метою – щоб до свого повноліття вони бути готовими до фізичного знищення представників власної національної групи», - сказала Ірина Суслова.

Представниця Уповноваженого подякувала Раді Європи за підтримку України з перших днів повномасштабного вторгнення та реальний тиск на РФ шляхом ухвалення низки резолюцій і рекомендацій до них. Однією з ключових подій міжнародної конференції у Страсбургу стала презентація нового навчального курсу HELP з підвищення правової обізнаності «Депортація дітей під час збройних конфліктів», розробленого також на виконання рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи, яка закликала держави-члени зробити пріоритетом повернення українських дітей з депортації, їх реабілітацію, створення умов для возз’єднання родин та збереження ідентичності українських дітей.

«Переконана, що курс стане потужним джерелом знань та навичок, необхідних для вирішення складних питань депортації дітей, притягнення винних росіян до відповідальності за цей злочин, ефективного забезпечення дотримання міжнародних правових стандартів захисту прав дитини і зобов'язання держав, що випливають із міжнародно-правових норм», - зазначила Ірина Суслова.