Переймання досвіду європейських країн у сфері захисту прав національних меншин є надзвичайно важливим кроком на шляху розбудови демократичного суспільства

16/12/2016 14:18

12-14 грудня 2016 року представники Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та регіональні представники й координатори взаємодії з громадськістю Уповноваженого взяли участь у семінарі на тему: «Функції та компетенції органів виконавчої влади, яка відповідає за політику по відношенню до національних меншин». 

Семінар був організований Європейським центром з питань меншин (м. Фленсбург, Німеччина) в партнерстві з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Міністерством культури України, із залученням представників зацікавлених центральних органів виконавчої влади та місцевих державних адміністрацій. У семінарі також взяли участь уповноважені особи Посольства США, Данії та Молдови.

У рамках триденного семінару обговорювались важливі питання, що стосуються захисту прав національних меншин, зокрема методи і практики європейських країн ефективної взаємодії спеціального органу, який відповідає за питання етнічних меншин на національному рівні, з міністерствами та відомствами, регіональними структурами, що опікуються захистом прав національних меншин на місцях, а також з Офісом Омбудсмана. 

Під час семінару представниками обласних відомств з питань національностей та релігії були представлені презентації щодо стану справ у сфері міжнаціональних відносин у регіонах. Водночас між учасниками заходу відбулася низка панельних дискусій, під час яких були обговорені питання співробітництва у сфері етнополітики.

Слід зазначити, що в рамках здійснення парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини Уповноваженим з прав людини незмінно приділяється особлива увага питанню забезпечення принципу рівності у сфері реалізації національними меншинами основоположних прав і свобод.

У тісній взаємодії з органами державної влади, громадянським суспільством та міжнародними експертами Офісом Уповноваженого з прав людини здійснюється низка заходів щодо подолання проявів дискримінації за ознакою національного походження.

З метою дотримання принципу рівності у сфері реалізації національними меншинами основоположних прав і свобод Уповноваженим здійснюється постійний моніторинг засобів масової інформації, соціальних мереж та інших джерел, з яких можна отримати інформацію про порушення у вказаній сфері, а також законопроектів на предмет наявності в них дискримінаційних норм. Крім того, Секретаріатом Уповноваженого налагоджена ефективна система комунікації та взаємодії з представниками громадянського суспільства, які опікуються питаннями захисту прав національних меншин в Україні.

Важливим узагальненням на семінарі стала думка про те, що переймання досвіду та передових практик європейських країн у сфері захисту прав і свобод національних меншин, налагодження тісної взаємодії між різними інституціями, відповідальними за питання етнополітичної сфери, є надзвичайно важливим кроком на шляху розбудови демократичного суспільства, де права і свободи національних (етнічних) меншин дотримуються безумовно.