Розпочинається проект з моніторингу порушень прав дітей, постраждалих від конфлікту в Україні

11/02/2016 13:01

У співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини з січня 2016 року Харківський інститут соціальних досліджень за фінансової підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні розпочинає проект, направлений на зміцнення системи моніторингу порушень прав дітей, постраждалих від конфлікту в Україні (на підконтрольній Уряду України території).

Наразі ця тема є надзвичайно актуальною, адже до тяжких подій у Донецькій і Луганській областях проживали близько мільйона дітей, з яких чотири тисячі поміщені у державні установи. З початку конфлікту більше ніж 1600 дітей, які знаходяться під опікою держави, були евакуйовані із зони АТО на підконтрольні державі території.

У яких умовах вони проживають, чим забезпечені, який правовий статус мають, як справляються з додатковим навантаженням дитячі заклади і місцева влада – саме задля відповідей на ці питання буде проведена оцінка положення дітей, які перебувають під опікою держави і були евакуйовані із зони конфлікту.

Така оцінка передбачає отримання інформації щодо умов утримання дітей у закладах соціального захисту, будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, інвентаризація яких розпочалася вже цього місяця. Крім того, будуть проведені інтерв’ю як з дітьми, так і з опікунами та працівниками державних закладів; здійснено аналіз законодавства; проведено зустрічі з місцевою владою щодо головних проблем та потреб забезпечення цих дітей. В ході моніторингу буде розроблено окремий інструментарій і відвідані не менше ніж 30 місць, де утримуються діти. За результатами візитів буде опубліковано звіт із висвітленням рівня захисту основних прав дитини – на гідні та безпечні умови проживання, харчування, медичне забезпечення, освіту, інформацію, скаргу, зв’язок із зовнішнім світом тощо.

Іншою складовою проекту є підсилення потенціалу місцевих механізмів моніторингу Офісу Уповноваженого і громадського контролю за дотриманням прав дитини. Буде поліпшена стратегія діяльності Офісу щодо захисту прав дітей під час надзвичайних ситуацій і збройного конфлікту в Україні. Розроблений в ході моніторингу інструментарій, а також проведення спеціальних тренінгів з оцінки умов утримання дітей нададуть можливість періодичного проведення аналізу дотримання прав дитини місцевими силами. Це стосується і моніторингу шкіл, дитячих будинків, і ліній кордону із зонами бойових дій, і територій, небезпечних через значне поширення зброї та боєприпасів тощо.

Результати проекту будуть висвітлені та обговорені під час проведення декількох загальнонаціональних заходів (прес-конференції, конференції, зустрічей з органами влади).

Всіх, кого цікавить зазначена тема, запрошуємо долучатися до проекту і працювати разом над дотриманням прав дитини в Україні.